Wysokość opłat drogowych za granicą to ważna kwestia zarówno dla osób podróżujących, jak również przedsiębiorców prowadzących własną firmę transportową. W każdym kraju panują odrębne przepisy, z którymi warto zaznajomić się z dużym wyprzedzeniem. Dla osób prowadzących własną działalność transportową, istotną kwestią jest zwrot podatku VAT z tytułu opłat drogowych, a także kosztów paliwa. W kwestiach podatkowych zawsze możemy skonsultować się z profesjonalną firmą wspierającą firmy w rozliczeniu wszelkich formalności.
Jakie opłaty czekają nas na zagranicznych autostradach?
To zależy w głównej mierze od pojazdu, którym się poruszamy. Najtaniej zapłacimy oczywiście za motocykle oraz pojazdy osobowe do 3,5 tony. Znacznie więcej kosztować nas będą przejazdy pojazdami transportowymi powyżej 3,5 tony. Skupmy się na pojazdach do 3,5 tony. W zdecydowanej większości krajów europejskich wykupimy winiety, które umożliwią nam poruszanie się po autostradach. Oto przybliżone koszty rocznej winiety w niektórych państwach w Europie:
Francja – płatność na bramkach. Koszt zależy od wybranej drogi.
Węgry – około 775 PLN
Czechy – około 280 PLN
Słowacja – około 250 PLN
Włochy – płatność na bramkach. Zależy od wybranej drogi.
Austria – około 220 PLN
Holandia – korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Płacimy natomiast za przejazd tunelami.
Oczywiście możemy się zdecydować także na winiety z krótszym terminem. Najczęściej spotkamy się z opłatami za 10 dni, miesiąc, 2 miesiące lub kwartał. Jeśli planujemy regularne korzystanie z dróg przez cały rok, winieta na dłuższy okres jest bardziej opłacalna, ze względu na niższą cenę.
Czy firmy transportowe mogą wliczyć opłaty drogowe w koszty?
Jak najbardziej, jest to jeden z podstawowych kosztów uzyskania przychodu przez firmę transportową. A zatem, opłaty drogowe mogą być odliczone od podatku VAT, zarówno w Polsce, jak również w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jeśli prowadzimy firmę za granicą, ale posiadamy w ojczystym kraju rodzinę lub stałe miejsce zamieszkania, obejmuje nas obowiązek deklaracji podatkowej także w Polsce. Podatek zapłacimy jedynie w kraju uzyskania przychodów. Zwrot podatku VAT z zagranicy to kolejny istotny aspekt wpływający na opłacalność prowadzenia firmy transportowej w krajach europejskich.
Jak rozliczyć się z faktur i paragonów za paliwo?
Kwestie podatkowe w Europie są sporą bolączką osób prowadzących własną firmę transportową. Jeśli chcesz prawidłowo rozliczyć paragony i faktury za paliwo, a także opłaty drogowe, skonsultuj się z profesjonalną firmą, która pomaga przedsiębiorcom załatwić niezbędne formalności. To bardzo wygodny sposób, który pozwala zaoszczędzić sporo nerwów oraz czasu. Z pomocą rzetelnej firmy dużo szybciej załatwisz niezbędne formalności potrzebne do uzyskania zwrotu podatku.
Szukasz profesjonalnej obsługi ?