Wielu Polaków zarabiających w Niemczech ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej, nawet wówczas, jeśli wybrali rozliczanie się z polskim fiskusem. Możemy wymienić aż dziewięć sytuacji, które nakładają na nas obowiązek złożenia deklaracji u naszych zachodnich sąsiadów. Kiedy powinniśmy tego dokonać oraz o czym należy pamiętać?
Kiedy mamy obowiązek rozliczenia podatkowego w Niemczech?
Jak już wspomnieliśmy, możemy wymienić dziewięć sytuacji, w których polski obywatel zarabiający w Niemczech ma obowiązek złożenia deklaracji w kraju uzyskania przychodu. Oto wszystkie sytuacje:
Nieopodatkowany dochód przekracza kwotę 410 Euro
Zaświadczenie o zarobkach zawiera adnotację o kwocie wolnej od podatku
Wspólne rozliczenie się współmałżonków
Zatrudnienie u więcej niż jednego pracodawcy
Pobieranie emerytury
Pobieranie świadczeń socjalnych na rodzinę
Pobieranie świadczeń dla bezrobotnych
Uzyskany dochód pochodzi z najmu, dzierżawy, zbycia papierów wartościowych lub spadku
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej
A zatem, biorąc pod uwagę szeroki wachlarz sytuacji, obowiązek rozliczenia z niemieckim fiskusem posiada zdecydowana większość Polaków zarabiających w tym kraju. Jeśli chcemy zapłacić podatek w Polsce, pamiętajmy o konieczności załatwienia niezbędnych formalności. To bardzo ważne, ponieważ deklarację i tak musimy złożyć w kraju ojczystym.
Deklarację podatkową należy złożyć także w Polsce
To kolejne działanie mające na celu podjęcie walki przeciwko podwójnemu opodatkowaniu. Polacy, którzy zarabiają za granicą będą zobowiązani do złożenia deklaracji także w polskim urzędzie skarbowym. Oczywiście to od nas zależy, w którym kraju zdecydujemy się na zapłacenie podatku. Niezwykle istotne jest załatwienia na czas wszystkich formalności. Grozi nam bowiem scenariusz, w którym dotnie nas klątwa podwójnego opodatkowania. Na szczęście, coraz częściej możemy szybko i wygodnie załatwić niezbędne kwestie związane z fiskusem w Polsce i w Niemczech.
Zwrot podatku – o czym powinniśmy pamiętać?
Jeśli ubiegamy się o zwrot podatku w Niemczech, warto z otrzymaną decyzją udać się do doradcy finansowego. Często zdarzają się bowiem sytuacje, w których należna kwota jest niższa, niż być powinna. Raport Niemieckiego Związku Podatników wskazuje na to, że nawet co trzecia decyzja jest źle rozliczona. Z tego powodu warto skorzystać z wykwalifikowanego księgowego, który sprawdzi, czy przyznany nam zwrot jest odpowiednio wysoki.
Może Cię zainteresować Nasz artykuł:
Otrzymujesz zwrot podatku w Niemczech? Dokładnie przeanalizuj decyzję !