Wielu właścicieli firm transportowych ubiegających się o zwrot podatku VAT z zagranicy zadaje sobie pytanie jakie dokumenty są potrzebne aby zwrot podatku VAT był w ogóle możliwy.
Podstawowym dokumentem jaki uprawnia do zwrotu podatku VAT jest oczywiście faktura. Prawidłowo wystawiona faktura zawiera mi.in. datę wystawienia, dokonania lub zakończenia dostawy towarów, numer, dane sprzedawcy, oraz dane nabywcy, nazwę towaru lub usługi, miarę i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług, cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto), kwoty wszelkich upustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto, wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją bez kwoty podatku, stawkę podatku, sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, kwotę należności ogółem. O wystawienie faktury należy poprosić sprzedawcę w momencie zakupu. Dla wielu osób może okazać się to kłopotliwe zwłaszcza jeżeli zakup dokonywany jest za granicą.
Sprawdzamy jak to wygląda w przypadku paragonów ?
Transport międzynarodowy wiąże się z ponoszeniem kosztów działalności w wielu krajach Unii Europejskiej. Nie zawsze zakup paliwa, opłat drogowych lub inne usługi udokumentowane są fakturą. Co z paragonami ? Czy zwrot VAT z zagranicy na podstawie paragonów jest możliwy ?
Przy spełnieniu określonych warunków kraju członkowskiego zwrot podatku VAT na podstawie paragonów jest możliwy, jednakże należy zwrócić uwagę na pewne ograniczenia. Głównym ograniczeniem są kwoty jakie można otrzymać na podstawie paragonu, oraz rodzaj ponoszonego wydatku. Bez odpowiedniej wiedzy nie jest trudno o błędy. Które mogą mieć wpływ na negatywną decyzję i zwrot podatku okaże się wyłącznie zwrotem na papierze. Większość firm oferujących pomoc w odzyskiwaniu VAT z zagranicy zainteresowana jest głównie dużymi kwotami udokumentowanymi fakturami. Sama procedura jest bardziej skomplikowana i czasochłonna niż zwrot VAT na podstawie faktur. Paragony co prawda czasami wprawiają o zawrót głowy, ale nie odbierają uprawnienia do odzyskania zapłaconego VAT-u.