Bezgotówkowa płatność na stacjach paliw a zwrot podatku VAT.
Rozliczanie podatku VAT z zagranicy najczęściej odbywa się na podstawie paragonów fiskalnych. Paragony to dokumenty wydrukowane przez kasę dla nabywcy w momencie sprzedaży potwierdzające dokonywaną transakcję sprzedaży i są one najpopularniejszą formą potwierdzenia zakupu. Niestety, mimo popularności paragonów nie zawsze przepisy pozwalają na odzyskanie VAT z zagranicznych państw na ich podstawie.
Alternatywę dla wystawianych paragonów stanowią faktury. Faktury zawierają szczegółowe informacje dotyczące danej transakcji m. in. informacje dotyczące stron transakcji czy jej terminów. Wystawianie faktur jest jednak bardziej problematyczne, ponieważ strona musi przekazać wszystkie dane dotyczące działalności, które muszą znaleźć się na dokumencie fiskalnym. W przypadku firm transportowych wpływa to na wydłużenie czasu transakcji i wymuszeniu na kierowcach pilnowania wystawiania faktur przez dostawców. Przy transporcie międzynarodowym dodatkowy problem mogą stanowić bariery językowe. Dlatego dobrą alternatywę stanowią karty paliwowe.
Karta paliwowa czym jest i jakie daje korzyści.
Karta paliwowa stanowi rodzaj karty płatniczej z tym, że wydawanej na dany pojazd. Kartą taką można zapłacić za paliwo i inne produkty zakupione na stacjach paliw czy opłaty drogowe. Przy niektórych kartach paliwowych istnieje również możliwość zapłaty za serwisy, myjnie czy parkingi- zakres zależy od ofert emitenta danej karty.
W Polsce emitentami takich kart są m.in PKN Orlen, który posiada około 1700 stacji, na których kierowca zapłaci kartą Flota. W stacjach BP i Statoil można zapłacić kartą Routex. Możemy wyróżnić również emitentów kart nieposiadających własnych stacji paliwowych, m.in DKV Euroservice czy UTA.
Głównymi korzyściami jakie płyną z korzystania z kart paliwowych są przed wszystkim transakcje bezgotówkowe. Kierowcy nie muszą pilnować pobierania paragonów czy faktur. Transakcje z kart paliwowych są zapisywane w elektronicznych panelach klienta, a później na podstawie wszystkich transakcji daną kartą paliwową jest wystawiana zbiorcza faktura.
Oprócz korzyści płynących z wygody korzystania bardzo często posiadanie karty paliwowej wiąże się z dodatkowymi upustami na paliwo czy na usługi lub z wydłużeniem okresu płatności za nie.
Karty paliwowe to przede wszystkim wygoda korzystania. Odpowiednio wybrana oferta dostawcy karty pomaga zaoszczędzić na kosztach prowadzonej działalności transportowej. Oszczędności wiążą się również ze zwrotem podatku VAT, szczególnie z zagranicy. Faktury są również podstawowym dokumentem na podstawie, którego firmy mogą ubiegać się o zwrot VAT. Mniej dokumentów fiskalnych to mniejszy koszt przygotowania wniosku a także zdecydowanie szybszy czas przygotowania wniosku i dokumentów. Przygotowanie wniosku VAT-Ref warto zlecić profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednie przygotowanie merytoryczne i doświadczenie.