MiLog czyli płaca minimalna w Niemczech.
MiLoG to federalna ustawa o płacy minimalnej, która obowiązuje od 01 stycznia 2015 r. u naszych zachodnich sąsiadów. Przepisy regulujące płacę minimalną mają zastosowanie do niemieckich i zagranicznych operatorów transportu wykonujących działalność na terytorium Niemiec. Zastosowanie niemieckiego prawa odnośnie wynagrodzenia minimalnego wynika między innymi z Dyrektywy 96/71/WE oraz z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).
Kogo dotyczy obowiązek ?
Każdy polski przedsiębiorca wykonujący działalność transportową na terenie Niemiec, zatrudniający kierowców na podstawie umów o pracę, oraz umów cywilno prawnych, w tym umowa zlecenia, jest zobowiązany do przestrzegania niemieckiej ustawy o płacy minimalnej.
Jaka jest wysokość płacy minimalnej ?
Ustawowa płaca minimalna wzrosła i wynosi obecnie 9,19 euro za godzinę. Prognozowana stawka minimalna od 2020 r. ma wynieść 9,35 euro. Od początku 2019 roku wzrosły również stawki świadczeń wynikające z rozporządzenia SvEV. Nowe stawki świadczeń wynoszą 251 euro na wyżywienie oraz 231 euro na zakwaterowanie.
Co można zaliczyć do niemieckiej płacy minimalnej ?
Unijne dyrektywy na które powoływała się strona niemiecka przy wprowadzaniu płacy minimalnej, stanowisko niemieckiego Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy oraz interpretacji polskiego prawa, pozwalają polskiemu przewoźnikowi na odpowiednie zaliczenie do niemieckiego wynagrodzenia należności wynikających z tytułu podróży służbowych takich jak dieta oraz ryczałt za noclegi.
Jakie obowiązki ma przedsiębiorca ?
Pracodawca który chce wykonać operację transportową na terenie Niemiec musi zgłosić pracownika delegowanego do pracy na terytorium Niemiec do Bundesfinanzdirektion West w Kolonii najpóźniej przed wjazdem pojazdu na terytorium tego kraju.
Zgłoszenia należy dokonać za pośrednictwem strony www.meldeportal-mindestlohn.de poprzez wysłanie formularza 033037, dotyczącego tzw. pracowników mobilnych.
W formularzu pracodawca zobowiązuje się do przestrzegania postanowień ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przechowywania wymaganej dokumentacji oraz dostarczenia jej w jęz. niemieckim na żądanie niemieckich władz celnych do kontroli. Formularz należy wypełnić w języku niemieckim.
Należy również pamiętać o obowiązku ewidencjonowania czasu pracy kierowców pracujących na terenie Niemiec oraz przechowywanie i udostępnianie dokumentacji przez okres 2 lat. Nie należy również zapominać o terminowej wypłacie wyrównania do minimalnego wynagrodzenia za pracę – powinno być wypłacane najpóźniej do ostatniego dnia roboczego kolejnego miesiąca
Jakie kary grożą za niedopełnienie obowiązku ?
Dla pracodawców którzy nie wywiążą się z obowiązku przestrzegania postanowień niemieckiej ustawy o płacy minimalnej grożą naprawdę wysokie kary.
Niewypłacanie wynagrodzenia minimalnego może kosztować przewoźnika nawet do 500 000 euro. Błędy administracyjne są z kolei obarczone sankcją wynoszącą do 30 000 euro.
Może Cię zainteresować Nasz artykuł:
Podatek od wartości dodanej procedury zwrotu.
Bezgotówkowa płatność na stacjach paliw a zwrot podatku VAT.