Osoby bezrobotne, które w ostatnim czasie czerpały dochody z pracy za granicą, muszą zadbać o szereg formalności związany z transferem zasiłków dla bezrobotnych. W przeszłości, przepisy prawne prowadziły do wielu kwestii spornych. Obecnie, ten aspekt zarobkowania za granicą został odpowiednio uregulowany oraz dotyczy wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Szwajcarii oraz Liechtensteinu. Warto pamiętać, że istnieją profesjonalne firmy, które ułatwiają uregulowanie tej kwestii, a także dążenie do oczekiwanego zwrotu z podatku.
Czy przysługuje nam prawo transferu zasiłku dla bezrobotnych?
Nowe przepisy prawne dotyczą wszystkich osób bezrobotnych, które w ostatnim roku rozliczeniowym czerpały dochody za granicą. Na skutek różnych sytuacji utraciły jednak dotychczasowe zatrudnienie oraz powróciły do Polski, aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Obecnie, przysługuje im prawo transferu zasiłku da bezrobotnych. Jak wiadomo, w wielu krajach europejskich, kwota zasiłku jest znacznie większa niż w Polsce. Dlatego, uregulowanie tej kwestii było tak istotne. O przysługującym prawie decyduje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w kwestii koordynacji zabezpieczeń społecznych, w tym zasiłku dla bezrobotnych.
Co należy zrobić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych zza granicy?
Po powrocie do kraju, mamy 7 dni na wizytę w powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na adres stałego zamieszkania. Należy zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy, a także złożyć wypełniony dokument U2 wydawany za granicą. Jest on niezbędny do uzyskania transferu zasiłku dla bezrobotnych z kraju, w którym czerpano dochód z aktywności zawodowej w ciągu bieżącego roku rozliczeniowego. Należy także pamiętać, że świadczenia nie są wypłacane przez powiatowy urząd pracy, ale przez instytucję w państwie, z którego czerpiemy zasiłek.
Zasiłek zza granicy a kwestia zwrotu podatku
Warto wspomnieć, że przepisy związane z transferem zasiłku dla bezrobotnych za granicy wpływa również na kwestie podatkowe. Aby otrzymać oczekiwany zwrot podatku z zagranicy, należy niezwłocznie skonsultować się z profesjonalna firmą, która specjalizuje się w tego typu sprawach. Rozliczenie zasiłku i uwzględnienie go w deklaracji podatkowej jest bardzo istotne i może mieć wpływ na przebieg naszej sprawy zarówno w rodzimym fiskusie, jak również za granicą. Warto także pamiętać o nowych przepisach, które weszły w życie wraz z początkiem 2019 roku i nałożyły obowiązek składania PIT-u w Polsce także przez osoby pracujące za granicą.
Może Cię zainteresować Nasz artykuł:
Ważna informacja dla osób które pracowały w Niemczech.