Nieustabilizowana sytuacja prawna w kwestii sukcesji przedsiębiorstw prowadziła w przeszłości do wielu istotnych problemów. Śmierć właściciela firmy, który nie zabezpieczył swojej działalności na taką okoliczność mogła prowadzić do ogromnych komplikacji. Z dnia na dzień pracownicy firmy zostawali bez pracy oraz bez prawa do ubiegania się o zaległą pensję. Kwestią sporną pozostawało także przekazanie sterów nad „osieroconą” działalnością gospodarczą. Jak nowe przepisy wpływają np. na kwestię rozliczenia paragonów oraz faktur za paliwo?
Dlaczego wprowadzono nowe przepisy?
W przeszłości, śmierć właściciela firmy mogła doprowadzić do jej upadku. Pracownicy tracili pracę oraz możliwość ubiegania się o należne im pensje. Rodzina zmarłego często nie mogła dziedziczyć majątku firmy. Pod koniec 2018 roku w życie weszła ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Kolejnym problemem mogła być także kwestia zwrotu podatku VAT za paliwo z faktur oraz paragonów, co szczególnie uderzało w firmy transportowe i mogło generować poważne straty. Nowe prawo ma sprawić, że sukcesja firmy transportowej będzie procedurą prostą i klarowną.
Co szczególnie istotne, nowe przepisy nie tylko regulują kwestie dziedziczenia działalności, ale również ułatwiają przekazanie sterów za życia właściciela. Nowe prawo będzie skutecznie chronić firmy przed upadkiem spowodowanym nagłą śmiercią właściciela, który nie zadbał o ustalenie klarownych zasad sukcesji firmy. Z przepisami wiążą się także dodatkowe kwestie prawne oraz podatkowe, którymi warto zainteresować się już teraz.
Kogo dotyczą nowe przepisy?
O uregulowaniu kwestii prawnych powinni pomyśleć nie tylko właściciele, którzy powoli kierują swoje myśli w stronę emerytury. Także młodzi przedsiębiorcy prowadzący firmę transportową powinni jak najszybciej zaznajomić się z tematem oraz zadbać o załatwienie wszelkich formalności. W ten sposób chronimy interes naszej firmy i dbamy o jego dalszy rozwój. Jest to szczególnie ważna kwestia w przypadku osób, które prowadzą swoją działalność za granicą, ale ich ośrodek interesów życiowych (rodzina, stałe miejsce zamieszkania) jest ulokowany w Polsce. Także zwrot podatku VAT z zagranicy okaże się dużo prostszy, gdy zadbamy o wszystkie kwestie związane z nowymi przepisami.
Nowe przepisy prawne mogą się wydawać bardzo skomplikowane. Warto zatem skorzystać z usług doświadczonej firmy, która pomoże ustalić wszystkie kwestie związane z sukcesją firmy transportowej. Jak już wspomnieliśmy, jest to niezbędne, aby uzyskać oczekiwany zwrot podatku VAT z zagranicy, a jednocześnie, rozliczyć faktury i paragony za paliwo, co w przypadku firm transportowych jest szczególnie ważnym aspektem.
Może Cię zainteresować Nasz artykuł:
Podatek od wartości dodanej procedury zwrotu
Zwrot podatku VAT z zagranicy w przychodach firmy