Konwencja MLI wprowadza istotne zmiany w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wraz z wprowadzonymi w życie zmianami, niektóre umowy z metody wyłączenia z progresją zostaną przekształcone w metodę odliczenia proporcjonalnego. Takie zasady obowiązują m.in. w umowie UPO pomiędzy Polską a Holandią.
Podwójne opodatkowanie – jak go uniknąć?
W zgodzie z najnowszymi przepisami podatkowymi, osoba pracująca za granicą jest zobligowana do złożenia deklaracji podatkowej także w Polsce. W tej sytuacji pojawia się oczywiście problem podwójnego opodatkowania. Jeżeli jesteśmy rezydentem innego kraju, mamy obowiązek rozliczenia się za granicą. Z kolei obowiązek złożenia deklaracji w Polsce stwarza ryzyko, że nasz dochód zostanie opodatkowany podwójnie.
W celu uniknięcia takich sytuacji wprowadzono umowy o unikanie podwójnego opodatkowania (UPO). Są to międzynarodowe umowy pomiędzy krajami dotyczące unikania kolizyjnych spraw podatkowych. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, osoba pracująca za granicą musi złożyć odpowiednie dokumenty do lokalnego urzędu skarbowego.
W jakich umowach wprowadzone zostaną zmiany?
W zdecydowanej większości krajów europejskich stosowana była metoda wyłączenia z progresją, gdy zachodziła sytuacja uzyskania dochodu w dwóch krajach. Od roku 2020 wprowadzono zmiany w umowach o unikanie podwójnego opodatkowania. Zamiast powyższej metody, stosowana będzie metoda odliczania proporcjonalnego, co może mieć duży wpływ na zwrot podatku. Poniżej znajdziesz kraje, których dotyczą zmiany.
Austria i Słowenia – dochody uzyskane od 1 stycznia 2019 roku
Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Japonia, Izrael, Litwa, Nowa Zelandia, Słowacja – dochody uzyskane od 1 stycznia 2020 roku.
Norwegia, Belgia, Kanada, Dania – dochody uzyskane od 1 stycznia 2021 roku
Reasumując, zmiany w bieżącym roku dotyczą tylko dwóch krajów: Austrii i Słowenii. Zmiany dotyczą bowiem wszystkich przychodów uzyskanych w minionym roku podatkowym. Z nadchodzących latach kolejne kraje wprowadzą zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania. Warto już teraz sprawdzić, jak zmiany wpłyną na wysokość zwrotu podatku za granicą.
W jaki sposób sprawdzisz, czy dotyczą Cię zmiany?
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów możemy zapoznać się z pełną konwencją MLI. Dowiesz się z niej, na czym polega zmiana metody UPO, a także, czy Twoja sytuacja kwalifikuje się do zaistniałych zmian. W razie jakichkolwiek problemów, zawsze możemy skorzystać z infolinii, za pośrednictwem której udzielana jest informacja w kwestiach prawa podatkowego w Polsce.
Może Cię zainteresować Nasz artykuł:
Na czym polega metoda odliczenia proporcjonalnego ?
Na czym polega metoda wyłączenia z progresją ?
Rozliczenie podatkowe za rok 2019 – nowe terminy składania zeznań