Jeśli czerpiesz dochody za granicą, a także w kraju ojczystym, obejmują Cię przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Mają one na celu chronić interesów podatnika. Kraje podpisują między sobą umowę, w której uwzględniona jest metoda UPO. W Austrii oraz Słowenii w przeszłości obowiązywała metoda wyłączenia z progresją. Za rok 2019 musimy się jednak rozliczyć zgodnie z metodą odliczania proporcjonalnego.
Na czym polegają wprowadzone zmiany?
W ramach metody wyłączenia z progresją, obywatele Polski, którzy czerpali dochód w ojczyźnie oraz w jednym z tych dwóch krajów: Austrii lub Słowenii, rozliczali uzyskane w tych krajach dochody na podstawie zwolnienia ich z opodatkowania w Polsce, jednak na podstawie wysokości tych dochodów ustalali stopę procentową, według której obliczany był należny podatek od dochodów uzyskanych na terenie Polski.
Za rok 2019 rozliczymy się jednak w inny sposób. Na mocy konwencji MLI wprowadzono zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania. Aktualnie obowiązuje metoda odliczenia proporcjonalnego, w której dochód uzyskany za granicą jest opodatkowany także w Polsce. Od należnej kwoty należy jednak odliczyć proporcjonalną kwotę podatku opłaconego za granicą. Z tytułu zaistniałej zmiany, podatek do zapłacenia w Polsce ulegnie niestety podwyższeniu.
Nie tylko Austria i Słowenia – czekają nas kolejne zmiany
Austria oraz Słowenia to pierwsze kraje, które na mocy konwencji MLI zastosowały inną formę unikania podwójnego opodatkowania. W ciągu najbliższych dwóch lat dołączą jednak kolejne państwa, które do tej pory stosowały metodę wyłączenia z progresją.
W roku 2021 metodę odliczenia proporcjonalnego zastosujemy także w przypadku dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Japonii, Izraelu, Litwie, Nowej Zelandii oraz Słowacji. Z kolei rok później, do wymienionych państwa dołączą także: Belgia, Norwegia, Kanada oraz Dania.
Zmiana metody UPO – o czym musimy pamiętać?
Patrząc na przykładowe rozliczenia na podstawie obu metod UPO, zmiany w wysokości opłaconych podatków są dosyć istotne. Inny może być również zwrot podatku. W związku z tym, warto zasięgnąć porady u wykwalifikowanego doradcy finansowego, który powie nam, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć się z podatków oraz sprawdzić, czy otrzymany zwrot jest odpowiednio wysoki. Podatnicy w Polsce mogą również skorzystać z bezpłatnej infolinii uruchomionej przez Ministerstwo Finansów.
Może Cię zainteresować Nasz artykuł:
Jak zadbać o szybszy zwrot podatku w Niemczech ?
Kindergeld równoznaczne z 500+ tak zdecydował niemiecki Sąd.