Od 1 marca 2020 w Holandii będzie obowiązywał obowiązek zgłaszania pracowników delegowanych. Nowe przepisy dotyczą wszystkich firm transportowych, które realizują przewozy kabotażowe oraz międzynarodowe na terenie Niderlandów. Do tej pory nie wiązało się to z dodatkowymi formalnościami. W myśl nowych przepisów, taki przewóz będziemy zobligowani zgłosić.
Kogo obowiązują nowe przepisy?
Obowiązek zgłaszania pracowników delegowanych dotyczy wyłącznie przewozów kabotażowych oraz międzynarodowych realizowanych na terenie Holandii. Przewóz musisz zgłosić w sytuacji, gdy transport będzie ładowany lub rozładowywany na terenie Niderlandów. Jeśli transport pasażerki lub tranzytowy ma miejsce na terenie Holandii, ale nie uwzględnia w tym miejscu ładunku lub rozładunku, wówczas nie trzeba zgłaszać delegowanych pracowników. Obowiązek dotyczy pracodawców zatrudniających kierowców, a także kierowców samozatrudnionych.
Nowe przepisy początkowo wzbudziły liczne protesty ze strony międzynarodowych firm transportowych. Obowiązek wiąże się z dodatkowymi formalnościami, które trzeba spełnić w celu uniknięcia kary. Na szczęście, nowe przepisy uwzględniają skorzystanie ze zgłoszenia rocznego, dzięki czemu, zgłoszeni kierowcy będą mogli realizować przewozy na terenie Niderlandów przez kolejne 12 miesięcy bez konieczności rejestrowania poszczególnych kursów.
W jaki sposób zgłosić pracowników delegowanych?
Przed wyruszeniem w trasę należy odwiedzić portal www.meldloket.postedworkers.nl i zarejestrować nowe konto. W ten sposób zyskamy możliwość złożenia formularza, w którym zgłosimy pracowników delegowanych. Już teraz możemy rejestrować transporty, które opuszczą Holandię po 1 marca 2020 roku. Jeśli ładunek opuści Holandię przed tą datą, nie ma obowiązku zgłaszania tego w rejestrze. Zgłoszenie pracowników delegowanych nie pociąga za sobą dodatkowych opłat.
Co grozi za niedopełnienie obowiązku zgłaszania kierowców delegowanych?
Firmy transportowe powinny się mieć na baczności. Jeśli organizują więcej niż 1 kurs rocznie na terenie Holandii, powinny skorzystać ze zgłoszenia rocznego. W ferworze nadzorowania kolejnych ładunków nietrudno zapomnieć o kolejnym kursie z załadunkiem lub rozładunkiem w Holandii. Nieuwaga będzie bardzo kosztowna, ponieważ niedopełnienie obowiązku wiąże się z karą finansową o maksymalnej wartości 12 tysięcy Euro. W przypadku „recydywy”, kolejne uchybienie obowiązku może wiązać się z podniesieniem kary o 50% wartości.
Może Cię zainteresować:
Jak otrzymać zwrot podatku z Holandii
Holenderski dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego, komu przysługuje ?