Niemiecka branża transportowa z roku na rok boryka się z problemem obsadzenia stanowisk kierowców. Niedobór kierowców na niemieckim rynku pracy to szansa dla polskich kierowców, którzy szukają zatrudnienia za naszą zachodnią granicą. Niemieckie firmy chętnie zatrudniają naszych rodaków. Polski kierowca w Niemczech utrwala wizerunek pracownika godnego zaufania. Kierowcy, którzy znają się na swoim fachu mogą w tym kraju liczyć na pewną pracę i dobrą pensję, nawet bez znajomości języka niemieckiego.
Sytuacja ta szybko się nie zmieni. Jednakże trzeba zwrócić uwagę, iż niemiecki rynek będzie chłonął kierowców ze wschodu, nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy, czy Białorusi. Chociaż Niemcy nie szybko zniwelują deficyt kadr, można spodziewać, że tutaj konkurencja będzie rosła.
Jak szukać pracy w Niemczech ?
Znalezienie pracy w Niemczech nie powinno stworzyć większych problemów. Szukanie pracy można zacząć od bezpośredniego kontaktu z interesującym pracodawcą oferującym wolne wakaty za pośrednictwem ogólnodostępnych portali internetowych, lub za pośrednictwem wyspecjalizowanej agencji pracy. W drugim przypadku agencje pracy niwelują barierę językową załatwiając wszelkie formalności.
Jakie dodatkowe świadczenia przysługują ?
Polscy kierowcy zatrudnieni w niemieckich firmach, którzy mają na utrzymaniu dzieci do 25 roku życia, przy spełnieniu określonych warunków mogą liczyć na dodatkowe świadczenia pieniężne na dzieci Kindergeld. Wysokość Kindergeld wynosi na pierwsze i drugie dziecko 204 Euro miesięcznie, na trzecie dziecko 210 Euro i na każde kolejne dziecko 235 Euro.
Obowiązek podatkowy, a zwrot podatku.
Podejmując zatrudnienie u niemieckiego pracodawcy, należy pamiętać również o obowiązku podatkowym. Jeżeli zakończymy pracę u danego pracodawcy w trakcie trwania roku podatkowego pamiętajmy aby upomnieć się o Ausdruck der Elektronischen Lohnsteuerbescheinigung jest to zaświadczenie o wysokości uzyskanego przychodu i wysokości potrąceń z wynagrodzenia zaliczki na podatek. Wspomniane zaświadczenie jest niezbędne do prawidłowego rozliczenia podatkowego, którego następstwem jest zwrot podatku. Warto o to zadbać, gdyż zwrot podatku z Niemiec może wynosić nawet kilka tysięcy Euro.
Może Cię zainteresować Nasz artykuł:
Kindergeld. Sprawdzamy komu przysługuje.