Tysiące polskich pracowników zatrudnionych przez polskich pracodawców na zagranicznych kontraktach w Niemczech, pracowników zatrudnionych sezonowo bezpośrednio u niemieckiego Pracodawcy, kierowców, oraz polscy przedsiębiorcy prowadzący w Niemczech samodzielną działalność gospodarczą GEWERBE, zadaję sobie pytanie czy są uprawnieni do zasiłku za dzieci Kindergeld.
Kindergeld. Sprawdzamy komu przysługuje.
Zakładając spełnienie określonych przesłanek określonych w niemieckiej Ustawie o Podatku Dochodowym lub Niemieckiej Federalnej Ustawie o zasiłku rodzinnym zostanie przyznany zasiłek na dzieci Kindergeld. Nie ma tu żadnego znaczenia fakt , gdzie zamieszkuje Twoja rodzina.
Kluczową sprawą jest uzyskanie w Niemczech statusu pracownika podlegającego pod nieograniczony obowiązek podatkowy. Należy również sprawdzić czy osoba uprawniona do Kindergeld ma prawo do świadczeń rodzinnych lub świadczeń wychowawczych 500 Plus w Polsce.
W Niemczech zasiłek rodzinny na dziecko przysługuje bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów. Na dzieci będące na ich utrzymaniu, uczące się lub studiujące aż do ukończenia 25 roku życia . Zasiłek na dziecko jest wypłacany co miesiąc w następującej wysokości w zależności od liczby dzieci:
- na pierwsze i drugie dziecko po 204 Euro miesięcznie
- na trzecie dziecko 210 Euro miesięcznie
- na czwarte i każde kolejne dziecko 210 Eur0 miesięcznie
Zmiany obowiązujące od stycznia 2018 zdecydowanie ograniczyły dostęp do niemieckich świadczeń rodzinnych na dzieci. Maksymalny okres wyrównania został skrócony z czterech lat do sześciu miesięcy wstecz.
Wymagane dokumenty.
Podstawowym dokumentem jaki należy złożyć jest Antrag auf Kindergeld – wniosek który należy złożyć wraz z wymaganymi załącznikami, oraz:
Dokumenty polskie:
- Aktualne tzw. unijne odpisy Aktu Małżeństwa i Aktów Urodzenia dzieci (wersja wielojęzyczna). Wydawane przez właściwe Urzędy Stanu Cywilnego
- Zaświadczenie o składzie rodziny – formularz niemiecki -poświadczony przez właściwy urząd meldunkowy Urzędu Miasta lub Gminy
- Zaświadczenie z Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS lub GOPS lub MGOPS) o pobieraniu lub nie pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci w Polsce oraz świadczenia wychowawczego 500 Plus
- Zaświadczenie ze szkół /uczelni o kontynuacji nauki jeżeli dziecko ukończyło 18 lat
Dokumenty niemieckie:
- Arbeitgeberbescheinigung zur Vorlage bei der Familienkasse – zaświadczenie potwierdzone przez pracodawcę
- Kopia Bescheid für – niemiecka decyzja podatkowa za ostatni rok podatkowy
- Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung für – kopie lub oryginały niemieckich zaświadczeń podatkowych
- Anmeldung, Abmeldung, Meldebestätigung, Aufenthaltsbescheinigung, – Kopie dokumentów potwierdzających meldunek lub wymeldowanie w Niemczech
- Kopię umowy najmu Jeżeli opłaca Pan koszty mieszkania lub ma Pan umowę najmu to proszę dołączyć odpowiednie kopie dokumentów.
- Kopie dokumentów A1 ZUS PL od momentu rozpoczęcia pracy w Niemczech do chwili obecnej
- W przypadku Gewerbe – Kopie dokumentów potwierdzających prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej tzw. Gewerbe w Niemczech, kopie rachunków z potwierdzeniem otrzymania należności, bilans, rachunek wyników, decyzje podatkowe.
- Inne dokumenty dotyczące wniosku, które mogą mieć istotne znaczenie dla uzyskania zasiłku rodzinnego
Wniosek o Kindergeld można złożyć samodzielnie lub za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy lub kancelarii. która na bieżąco śledzi zmiany w przepisach jak również zniweluje brak znajomości języka dzięki czeku unikniemy błędów w składanych wnioskach, które w konsekwencji mogą być podstawą do wszczęcia przez Familienkasse postępowania sprawdzającego i uchylenie decyzji wydanej na podstawie błędnego wniosku.
Może Cię zainteresować Nasz artykuł:
O czym i kiedy należy informować Familenkasse ?
Ważna informacja dla osób które pracowały w Niemczech.
Familienkasse upomni się o Kindergeld.