W ramach unikania podwójnego opodatkowania (UPO), kraje podpisują ze sobą międzynarodową umowę, która reguluje kwestie rozliczenia podatku przez osoby czerpiące dochód za granicą oraz w kraju ojczystym. Stosowane są dwie metody unikania UPO: metoda wyłączenia z progresją, a także odliczenia proporcjonalnego. W tym artykule dowiesz się, na czym polega oraz kiedy obowiązuje druga z wyżej wymienionych metod.
W jaki sposób rozliczany jest podatek?
W metodzie odliczenia proporcjonalnego, dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany w Polsce. Od kwoty należnego podatku odliczana jest jednak kwota podatku opłaconego za granicą. Odliczenia możemy dokonać wyłącznie do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą.
Możemy to opisać na konkretnym przypadku. Załóżmy, ze dochód uzyskany w Polsce wynosi 50,000 PLN, a za granicą 25,000 PLN. W ramach opodatkowania w obcym kraju zapłaciliśmy już 3,000 PLN. Co dalej? Podatek naliczamy od sumy dochodów w obu krajach, w tym przypadku jest to 75,000 PLN. Po zastosowaniu właściwej stopy procentowej wyliczamy należny podatek do zapłacenia w Polsce. Kwotę podatku uzyskanego za granicą mnożymy przez polski podatek i dzielimy przez kwotę łączną, czyli 75,000. W ten sposób uzyskujemy kwotę do proporcjonalnego odliczenia.
W jakich krajach funkcjonuje metoda odliczenia proporcjonalnego?
Na ten moment, metoda odliczenia proporcjonalnego funkcjonuje z Austrii, Holandii, Kazachstanie, Rosji, Słowenii oraz Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, w przypadku Austrii oraz Słowenii, w poprzednich latach funkcjonowała zasada wyłączenia z progresją, jednak na mocy konwencji MLI wprowadzono zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Takie zmiany będą miały miejsce także w przypadku innych krajów na przestrzeni najbliższych dwóch lat.
W roku 2021 zmiana nastąpi w: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Japonii, Izraelu, Litwie, Nowej Zelandii oraz Słowacji. W roku 2022 zmiany wejdą w życie umowach z krajami: Norwegii, Belgii, Kanady oraz Danii.
Jak prawidłowo rozliczyć podatek za granicą?
Kwestie podatkowe dla wielu osób są bardzo zawiłe i skomplikowane. Od prawidłowego złożenia deklaracji zależy m.in. zwrot podatku, co w przypadku osób pracujących za granicą jest bardzo istotne. Dlatego też, warto skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże nam skutecznie załatwić wszelkie formalności, uniknąć podwójnego opodatkowania, a także otrzymać należy zwrot podatku.
Może Cię zainteresować:
Zwrot podatku z Austrii do 5 lat wstecz.
Pracownicy sezonowi otrzymują średnio 400Euro zwrotu podatku za pracę w Belgii.