W ramach walki z podwójnym opodatkowaniem, państwa podpisują ze sobą umowę, która ustala, w jaki sposób podatnicy uzyskujący dochód za granicą mają rozliczyć się z urzędem skarbowym. Pamiętajmy, że także w sytuacji gdy zarabiamy pieniądze wyłącznie za granicą, jesteśmy zobowiązani do złożenia deklaracji podatkowej w Polsce. Jeśli natomiast uzyskaliśmy przychód w obu krajach, stosowane są metody UPO. Jedna z nich to wyłączenie z progresją.
W jaki sposób rozliczany jest podatek?
Początkowo, metoda wyłączenia z progresją może wydawać się skomplikowana. W praktyce jest to jednak bardzo prosty mechanizm. Chodzi o to, aby w podstawie opodatkowania w Polsce wyłączyć dochód osiągnięty za granicą. Jest on zwolniony z opodatkowania w ramach umowy UPO. Stawkę podlegającą opodatkowaniu w Polsce wylicza się jednak na podstawie jednego i drugiego dochodu.
W praktyce, zaczynamy od ustalenia dochodu w Polsce. Niech będzie to 100,000 złotych. Następnie, wyliczamy dochód uzyskany za granicą. Niech będzie to 200,000 złotych. Suma dochodu wnosi zatem 300,000 złotych. Stosujemy właściwą stopę procentową, na podstawie której obliczany jest podatek. W celu obliczenia podatku mnożymy dochód uzyskany w Polsce przez właściwą stopę.
W jakich krajach obowiązuje metoda wyłączenia z progresją?
Jak już wspomnieliśmy, kraje podpisują ze sobą umowę, która reguluje kwestię rozliczenia podatku przez osobę uzyskującą dochód za granicą oraz w swoim kraju ojczystym. Metoda wyłączenia z progresją obowiązuje w następujących krajach: Albanii, Belgii, Chinach, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Indonezji, Irlandii, Japonii, Kanady, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Niemczech, Norwegii, Portugalii, RPA, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Tunezji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoszech.
Na mocy konwencji MLI, metoda wyłączenia z progresją zostanie przekształcona w metodę odliczania proporcjonalnego na przestrzeni najbliższych dwóch lat m.in. w Wielkiej Brytanii oraz Japonii. Na stronie ministerstwa Finansów możemy sprawdzić, jakie kraje obejmuje zmiana. Np. za rok podatkowy 2019, w przypadku Austrii oraz Słowenii stosowana jest metoda odliczania proporcjonalnego, podczas, gdy rok wcześniej była to metoda wyłączenia z progresją.
W jaki sposób prawidłowo rozliczyć się z podatku?
Przepisy prawa podatkowego potrafią być bardzo zawiłe. W związku z tym, warto korzystać ze wsparcia doradców finansowych. Jest to szczególnie ważne gdy pracujemy za granica, ponieważ w grę wchodzi wysoki zwrot podatku. Ponadto, Ministerstwo Finansów w Polsce uruchomiło bezpłatną infolinię, na której możemy skonsultować naszą sytuację ze specjalistą w tej dziedzinie.