Prawo do Kindergeld na dziecko przysługuje zasadniczo w każdym miesiącu, w którym w co najmniej jednym dniu warunki kwalifikujące do zasiłku były spełnione. Kindergeld może być wypłacany z mocą wsteczną przez maksymalnie sześć ostatnich miesięcy kalendarzowych przed otrzymaniem wniosku w Kasie Świadczeń Rodzinnych
Na które dzieci można otrzymać Kindergeld ?
Zasiłek na dziecko jest wypłacany na dzieci mające w Niemczech miejsce zamieszkania lub miejsce stałego pobytu niezależnie od ich obywatelstwa. To samo dotyczy dzieci mieszkających w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii.
Jako dzieci uwzględnia się:
- dzieci spokrewnione z wnioskodawcą w pierwszym stopniu,
- dzieci przysposobione (adoptowane),
- dzieci małżonka (pasierbowie),
- dzieci zarejestrowanego partnera życiowego i wnuki, które wnioskodawca przyjął do swojego gospodarstwa domowego,
- dzieci rodziców zastępczych, kiedy spełnione są warunki ustawowe.
Dotyczy to w szczególności przypadków, w których wnioskodawca związany jest z nimi więzią o charakterze rodzinnym na dłuższy czas i nie przyjął ich do swojego gospodarstwa domowego w celach zarobkowych. Takie dzieci muszą należeć do rodziny wnioskodawcy jak jego własne dzieci; nie może ich już łączyć stosunek opieki i pieczy z ich rodzicami biologicznymi.
W przypadku przyjętego do gospodarstwa domowego rodzeństwa prawo do zasiłku na dziecko przysługuje tylko wtedy, kiedy może ono być uwzględnione jako dzieci rodziców zastępczych.
Dziecko jest dzieckiem przyjętym do gospodarstwa domowego, kiedy mieszka stale we wspólnym mieszkaniu rodzinnym wnioskodawcy i korzysta w nim z zaopatrzenia i opieki. Samo zameldowanie w urzędzie meldunkowym zatem nie wystarcza. Opieka tylko w wymiarze dziennym w ciągu tygodnia lub naprzemienny pobyt u opiekuna i u rodziców nie stanowią przyjęcia do gospodarstwa domowego. Trwającego przyjęcia do gospodarstwa domowego nie przerywa okresowe zakwaterowanie poza tym gospodarstwem w związku z edukacją szkolną lub zawodową lub studiami dziecka. Do ukończenia 18-goroku życia zasiłek na dziecko wypłaca się na wszystkie dzieci, po tym momencie już tylko pod określonymi warunkami dodatkowymi.
Jeżeli zasiłek na sieroty lub nieznające miejsca pobytu swoich rodziców dzieci nie przysługuje żadnej osobie trzeciej, to te sieroty mogą wnioskować o zasiłek na dziecko z tytułu federalnej ustawy o zasiłku na dziecko dla siebie jak na pierwsze dziecko. Istnieje specjalny informator na ten temat. Można go pobrać z internetowej strony www.familienkasse.de. Zasadniczo dziecko jest uwzględniane tylko wtedy, kiedy jest ono identyfikowane na podstawie nadanego temu dziecku podatkowego numeru identyfikacyjnego. Kasa Świadczeń Rodzinnych określa ten numer lub prosi o to beneficjenta.
Może Cię zainteresować Nasz artykuł:
Familienkasse upomni się o zwrot Kindergeld.
Jakie świadczenia wykluczają Kindergeld ?