W myśl nowych przepisów, osoby zarabiające za granicą będą musiały rozliczyć się ze swoich dochodów także z polskim fiskusem. Jest to kolejny aspekt walki z podwójnym opodatkowaniem. Oczywiście taki wymóg nie sprawia, że osoby zapłacą podatek w obu krajach. Niemniej jednak, musimy liczyć się z większą liczbą formalności do załatwienia. Tym samym, musimy także pamiętać o niezbędnej dokumentacji potrzebnej do ubiegania się o zwrot podatku. Możemy także skorzystać z profesjonalnej usługi wspierającej otrzymanie zwrotu podatku z pracy za granicą.
Zasady przeciwko podwójnemu opodatkowaniu
Nieścisłe przepisy prawne prowadziły w przeszłości do wielu problemów po stronie osób, które zarabiały pieniądze za granicą. Niedopatrzenie pewnych formalności mogło prowadzić do podwójnego opodatkowania, czyli konieczności rozliczenia się w ojczystym oraz zagranicznym fiskusie. Nowe przepisy weszły w życie na początku 2019 roku i mają ograniczyć ten problem. Z jednej strony to spore udogodnienie dla osób pracujących za granicą. Minusem są jednak dodatkowe formalności oraz obowiązek złożenia PIT także w kraju ojczystym.
Kogo obejmują nowe przepisy?
Przepisy wprowadzone w styczniu 2019 roku obejmują osoby, które pracują za granicą, lecz posiadają ośrodek interesów życiowych w kraju ojczystym. W praktyce chodzi o bliską rodzinę lub stałe miejsce zamieszkania. W takiej sytuacji, nawet jeśli przebywamy przez cały rok za granicą i wyłącznie tam czerpiemy korzyści finansowe, nie ominie nas obowiązek rozliczenia się z fiskusem. W praktyce, podatek zapłacimy oczywiście tylko i wyłącznie w kraju, w którym zarabiamy pieniądze. W Polsce będziemy mieli do załatwienia dodatkowe formalności, dzięki czemu, ominie nas podwójne opodatkowanie dochodów zza granicy.
Zwrot podatku za granicą – nowe obowiązki płatnika
Osoby zarabiające za granicą doskonale zdają sobie sprawę, jak trudnym zadaniem jest uzyskanie zwrotu podatku. Za sprawą nowych przepisów, będzie to jeszcze bardziej skomplikowana procedura. Rozliczając się w Polsce z dochodów zagranicznych, płatnik będzie musiał uwzględnić także kwoty zaliczek, na podstawie których określa się zwrot podatku za granicy. W grę jak wiadomo wchodzą niemałe sumy, dlatego warto już teraz zainteresować się tym zagadnieniem.
Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług firmy, która pomaga osobom zarabiającym w innym kraju, uzyskać oczekiwany zwrot podatku z zagranicy. Trzeba bowiem pamiętać o wielu istotnych formalnościach, a nawet drobne niedopatrzenia mogą skutkować niepowodzeniem w tej kwestii. Warto także zauważyć, że nowe obowiązki podatkowe osób pracujących za granicą komplikują sytuację osób z niestabilną relacją rodzinną, np. podatników pozostających w separacji ze współmałżonkiem.
Może Cię zainteresować Nasz artykuł:
Ważna informacja dla osób które pracowały w Niemczech.