Wyniki badań zaprezentowane przez Niemiecki Związek Podatników są wyjątkowo niekorzystne dla urzędów skarbowych naszych zachodnich sąsiadów. Jak się okazuje, nawet co trzecia decyzja wydawana przez fiskusa może być nieprawidłowa! Nie trzeba oczywiście dodawać, że ewentualne pomyłki najczęściej występują na niekorzyść podatnika. W związku z tym, warto dowiedzieć się więcej na temat rozliczania podatku za zachodnią granicą.
Ponad 30% nieprawidłowych decyzji niemieckich urzędów skarbowych
Doradcy finansowi często zalecają bardzo dokładne przestudiowanie otrzymanej decyzji urzędu skarbowego. Wszystko za sprawą licznych pomyłek, które bardzo często przytrafiają się niemieckim urzędom skarbowym. Trzeba przyznać, że wynik powyżej 30% w kontekście nieprawidłowych decyzji fiskusa jest druzgocący. Tym bardziej kłóci się to z typowo niemieckim porządkiem i precyzją.
Po otrzymaniu decyzji urzędu skarbowego warto natychmiast sprawdzić wyliczenia. Zawsze możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub osoby biegłej w księgowości. Jeśli natrafimy na jakiekolwiek błędy, należy natychmiast złożyć odwołanie. W wielu przypadkach, w grę wchodzą naprawdę znaczne kwoty, których nie chcielibyśmy stracić.
Jak przeanalizować decyzję niemieckiego fiskusa ?
Przede wszystkim warto reagować jak najszybciej. Najlepiej w ciągu najbliższych trzech dni roboczych złożyć odwołanie. Powinniśmy sprawdzić wyliczoną kwotę zwrotu. Jeśli jest ona niższa niż się spodziewaliśmy, zaglądamy do tabeli o należnościach zatrzymanych przez urząd oraz o zapłaconych zaliczkach. Warto sprawdzić również numer rachunku, na który ma przyjść nasz zwrot. Jak się okazuje, także w tym aspekcie pojawia się sporo błędów! Jeśli mamy wątpliwości, warto poprosić doradcę o wyliczenie poprawnego zwrotu. Dzięki temu, łatwiej będzie znaleźć błędy w rozliczeniu urzędu.
Co powinniśmy zrobić w przypadku zauważenia pomyłki ?
Jak już zaznaczyliśmy, ważne jest szybkie działanie. Choć czas na odwołanie wynosi miesiąc, warto już w ciągu kilku dni udać się do fiskusa z należnym odwołaniem. W tym celu warto wykorzystać wzór odwołania dostępny w sieci. W nim umieszczamy nasze zastrzeżenia oraz wskazuje na wątpliwe kwestie, które znaleźliśmy w decyzji. Wyznaczamy także kwotę, którą naszym zdaniem powinniśmy otrzymać w ramach zwrotu z podatku. Co roku składane jest kilka milionów odwołań. Optymistyczne jest to, że prawie 2/3 kończą się sukcesem.
Może Cię zainteresować:
Kindergeld co powinienieś wiedzieć.
Niemiecki zasiłek wychowawczy Elterngeld.
Trzynastka z Niemiec, takiej wysokości średnio wynosi zwrot podatku.