Wielu Polaków decyduje się na podjęcie pracy na terenie Niemiec. Kuszą nie tylko wyższe stawki, ale również rozbudowany program socjalny. Jednak czy minimalna płaca w Niemczech jest wyraźnie większa od tej w Polsce? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat niemieckiej Mindeslohn. Ile wynosi minimalne wynagrodzenie miesięczne oraz stawka godzinowa w Niemczech?
Stawka godzinowa stopniowo w górę
Płaca minimalna została wprowadzona w Niemczech w roku 2015. Jej celem było wyeliminowanie zbyt niskich wynagrodzeń, a także cen dumpingowych. Mindeslohn reguluje również kwestię świadczeń socjalnych i znosi sytuację, w której pracownicy są zmuszeni do pobierania świadczeń ze względu na zbyt niskie wynagrodzenie. Niemiecki rząd ustala minimalną płacę na podobnych zasadach, co w Polsce. A zatem, ma ona zapewnić godziwe warunki bytowe przeciętnemu obywatelowi.
Od stycznia 2015 roku do grudnia 2016 roku, stawka godzinowa była ustalona na poziomie 8,5 Euro. W kolejnych latach miały miejsce trzy kolejne podwyżki. W styczniu 2017 roku do granicy 8,84 Euro, a dwa lata później do granicy 9,19 Euro. Na początku 2020 roku wprowadzono nową stawkę, która będzie obowiązywać przynajmniej do końca roku. Aktualna stawka wynosi 9,35 Euro.
Kto posiada prawo do wynagrodzenia minimalnego w Niemczech?
Płaca minimalna dotyczy zarówno obywateli niemieckich, jak również migrantów zarobkowych oraz pracowników sezonowych. Także praktykanci są objęci przepisem minimalnego wynagrodzenia, w przypadku, gdy dobrowolnie podejmą się praktyki w ramach kształcenia lub po ukończeniu studiów wyższych. Warunkiem jest również minimalny czas zatrudnienia na okres trzech miesięcy.
W zasadzie moglibyśmy stwierdzić, że płaca minimalna w Niemczech obejmuje wszystkich pracowników. Niestety, zdarzają się pewne wyjątki: osoby w trakcie kształcenia zawodowego, osoby niepełnoletnie bez wykształcenia zawodowego, osoby długotrwałe bezrobotne w pierwszym półroczu nowej pracy, a także osoby niepełnosprawne zatrudnione w specjalnych warsztatach dla niepełnosprawnych. Płaca minimalna nie obowiązuje również pracowników honorowych.
Ile wynosi minimalne wynagrodzenie miesięczne w Niemczech?
W przepisach prawnych ustalona jest kwestia godzinowa. W Niemczech, pełny etat wynosi, podobnie jak w naszym kraju, 40 godzin tygodniowo. A zatem, przy aktualnej stawce godzinowej (9,35 Euro), minimalne wynagrodzenie miesięczne wynosi 1,557 Euro brutto, czyli 1470 Euro netto. W przeliczeniu na złotówki jest to kwota ok. 6300 złotych na rękę. Biorąc jednak pod uwagę stosunkowo wysokie koszty życia w Niemczech, minimalne zarobki wiążą się ze stosunkowo niskim komfortem życia. Polacy zatrudnieni u zachodnich sąsiadów często udają się na większe zakupy do Polski.
Może Cię zainteresować Nasz artykuł:
Kindergeld co powinienieś wiedzieć.
Niemiecki zasiłek wychowawczy Elterngeld.
Trzynastka z Niemiec, takiej wysokości średnio wynosi zwrot podatku.