Praca sezonowa u naszych zachodnich sąsiadów to dla wielu osób możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Wśród najpopularniejszych kierunków od lat są Niemcy i Holandia. Najwięcej ofert można znaleźć przy pracach sezonowych w gospodarstwie. Nie mniej popularne są również branże takie jak gastronomia, handel, turystyka czy budownictwo.
Sprawdzamy na jaką pracę za granica można liczyć po sezonie ?
Wraz z zakończeniem wakacji i pierwszym dzwonkiem w szkole sezon dla wszystkich którzy chcą dorobić za granicą pomału się kurczy. Wraz ze spadającymi z drzew liśćmi spada liczba ogłoszeń oferujących zatrudnienie. Od listopada znalezienie pracy za granica staje się trudniejsze niż na początku sezonu, ale nie jest niemożliwe.
Wśród branż, które potrzebują rąk do pracy przez cały rok, znajdzie się praca dla:
opiekunek osób starszych,
pracowników budowlanych,
kierowców,
potrzebni są także pracownicy sortowni owoców
Praca po sezonie. Na co należy uważać ?
Każdy kto kiedykolwiek szukał pracy za granicą, spotkał się z opinią że wśród legalnie działających agencji pracy pojawiają się różnej maści oszuści. Poszukując pracy za granicą, trzeba być szczególnie wyczulonym na płatne rekrutacje, konieczności uiszczenia opłaty jeszcze zanim podejmie się pracę za pośrednictwo. Na takie oferty należy uważać, są to praktyki nie zgodne z obowiązującym prawem. Jeśli już zdecydujemy się korzystać z agencji, sprawdzimy ją w Rejestrze Agencji Zatrudnienia, poszukajmy opinii w internecie, popytajmy znajomych.
Na jakie dodatkowe świadczenia można liczyć ?
Jest to okazja nie tylko na dodatkowy zarobek, ale również możliwość uzyskania dodatkowych świadczeń takich jak holenderski dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag, zasiłek rodzinny Kinderbijdlag czy jego odpowiednik w Niemczech Kindergeld. Pamiętajmy, że również nabywamy prawo do zwrotu podatku z pracy za granicą. Zazwyczaj pracodawcy potrącają zaliczki w zawyżonej kwocie. Po zakończeniu roku kalendarzowego zawsze warto sprawdzić czy przysługuje zwrot podatku, który zwraca zagraniczny Urząd bez jakiejkolwiek szkody na pracodawcy.
Obowiązek podatkowy dla pracujących za granicą.
Od stycznia 2019 r. dla osób pracujących za granicą, a posiadających w Polsce centrum interesów życiowych został nałożony obowiązek rozliczenia się także z polskim fiskusem z dochodów uzyskanych za granicą. Oznacza to nowy dodatkowy obowiązek. PIT trzeba będzie rozliczyć w Polsce, jednakże wysokość płaconego podatku nie wzrośnie.
Zwrot podatku z pracy sezonowej.
Nie tylko Polska zmienia przepisy podatkowe. Zagraniczne ustawodawstwo co jakiś czas wprowadza nowe przepisy ograniczające dostęp do pewnych ulg i odliczeń. Tylko bieżące śledzenie wprowadzanych zmian i prawidłowe ich interpretowanie umożliwia zwrot podatku zgodnie z przepisami. Zawsze warto skontaktować się z jednym z naszym biur i umówić na bezpłatną konsultację w sprawie zwrotu podatku z pracy sezonowej za granicą.
Może Cię zainteresować:
Na które dzieci można otrzymać Kindergeld ?